שאלות ותשובות

מיקום מקווה טהרה לנשים (טהרת המשפחה)

האם יש המלצה למיקום מקווה טהרה לנשים? האם מומלץ לבנות אותו במקום לא מרכזי בעיר או שאין בעיה לבנות אותו בצומת מרכזית וסואנת?
הצג תשובה »

כתם (טהרת המשפחה)

טבלתי בצאת כיפור וביום ראשון גיליתי כתם על תחתונית קצת יותר ממטבע מאז שראיתי את הכתם אני בהפרדה מלאה אבל עד היום בערב אין שום דבר האם אני צריכה להמשיך בהפרדה ואז לספור נקיים?
הצג תשובה »

טבילה כשיש ספק הלכתי (טהרת המשפחה)

שלום. ביום השביעי של שבעה נקיים. היה כתם צמיג לבן צהוב . על העד . הנחתי במעטפה לשאול את הרב . והכתם נדבק למעטפה. העד עצמו היה לבן לגמרי. שאלנו את הרב מה לעשות אך הוא לא נמצא באיזור עד הלילה. השאלה אם אני יכולה לטבול כשיש ספק קטן האם העד תקין ? פשוט יתכן שהרב יגיע מאוחר ואני לא אוכל מסיבות שונות לטבול בימים הקרובים? במיוחד דחיתי תוכניות לימים אחרים כדי לפנות לי יום זה. הכוונה שלא אהיה עם בעלי עד שאקבל תשובה אבל פשוט יתכן שהמקוה יסגר עד שיבא הרב
הצג תשובה »

כריתת רחם (טהרת המשפחה)

אני אמורה לעבור כריתת רחם (לאחר ייעוץ ואישור של רב). אם לפני הכניסה לחדר הניתוח אני טהורה זה משנה באיזה אופן מבוצע הניתוח לגבי מצבי אחרי הניתוח? (אם זה בגישה בטנית או בלפרוסקופיה)
הצג תשובה »

כתם במהלך שבעה נקיים (טהרת המשפחה)

ביצעתי בדיקת הפסק טהרה ראשון בבוקר והופיע כתם חום חלש . כשביצעת לפני השקיעה הבד יצא נקי. האם אני מתחילה לספור שבעה נקיים יום למחרת ?
הצג תשובה »

טהרת המשפחה (טהרת המשפחה)

שלום, אני קצת מתביישת אבל לפני יומיים ירד לי דם והדם אינו ווסת חודשית, אלא מכייון שיש לי פצע בתוך הנרתיק, אתמול והיום בדקתי אך כבר לא היה דם, הייתי אמורה לטבול אתמול אך העדפתי לחכות להיום. בדקתי היום לפי בדיקת ביוץ ויצא שאני מבייצת פעם ראשונה מאז שהתחתנתי בבקשה איך אפשר לעשות שאלך למקווה.
הצג תשובה »

נזם באף (טהרת המשפחה)

יש לי נזם באף שעשיתי לפני חודש (זה עגיל רפואי) אני לא מוציאה אותו בכלל אני מתקלחת, ישנה עם הנזם - הוא נשאר באופן קבוע אני צריכה לטבול בשבוע הבא וחוששת להוריד את הנזם כי יכול להיות לי זיהום האם ניתן לטבול במקווה עם הנזם?
הצג תשובה »

טבילה המקווה בזמן ההריון (הריון, לידה והנקה)

שלום רב, האם קיימת אפשרות לטבול המקווה בזמן הריון? הכוונה היא לכל חודש בזמן ההריון. תודה חתימה טובה ושנה טובה
הצג תשובה »

שאלה לגבי זמן מסוים האם מותר לקיים יחסי אישות (הריון, לידה והנקה)

שלום וברכה. ברוך ה' טבלתי הערב במקוה, ואני ובעלי היינו יחד. אנחנו ממש עכשיו מנסים בעזרת ה' להיכנס להריון שני (יש לי בת אחת מתוקה בת שנה ושלושה חודשים). אני עשיתי בדיקת ביוץ היום והתוצאה היתה שלילית, אך בכל זאת אני מרגישה שאילו ימים קריטיים מיד אחרי המקוה לנסות להיכנס להריון. ביום הכיפורים כמובן אסור להיות יחד ובמוצאי הצום לבעלי יש משמרת לילה בעבודה שלו (הוא מאבטח..) השאלה אם זה יתאפשר לנו מחר במהלך היום להיות ביחד, האם יש לזה בעיה מבחינת זה שזה ערב יום כיפור? בעלי לא יודע איך הוא מרגיש מבחינת להיות ביחד ערב יום הכיפורים ביום, מרגיש לו פחות מתאים, ואני אשמח לייעוץ האם זה אכן לא מתאים או בגלל שאנו מנסים להיכנס להריון במקרה הזה אולי זה בסדר. תודה רבה וגמר חתימה טובה
הצג תשובה »

זמן ביוץ לפני זמן הטהרה (טהרת המשפחה)

שלום, אני מנסה להיכנס להריון בע"ה כבר מספר חודשים אבל בפעם האחרונה שמתי לב שזמן הביוץ היה כיומיים ימים לפני יום הטהרה. אני חוששת שגם כעת אהיה במצב דומה שכן זמן המחזור התארך שוב ולפי החישוב שלי זמן הביוץ יהיה שוב לפני יום הטהרה. האם אוכל להקדים את זמן הטהרה ביום אחד או ביומיים? כלומר יהיו 6 ימים נקיים או 5 ימים נקיים?
הצג תשובה »

ביוץ בימי הנקיים (הריון, לידה והנקה)

היי ד״ר חפני שנתיים וחצי ילדתי בן מקסים אחרי הריון חלק ותקין ב״ה, המחזור היה סדיר כל 30 ימים ונקלטתי בקלות ישר. מאז שילדתי זמן המחזור שלי הפך להיות כל 24-25 ימים ולאחרונה שהתחלנו לנסות שוב עשיתי בדיקות ביוץ והבנתי שהביוץ מתקיים במהלך 7 הנקיים (יומיים שלושה לפני הטבילה) מה עליי לעשות? משתמשת בטמפונים והימים של הדימום וההפרשות לא מתקצר מ6 ימים
הצג תשובה »

נידה (טהרת המשפחה)

שלום, אני 9 חודשים אחרי לידה, הפסקתי להניק לפני חודש פחות או יותר, ואני ממשיכה לקחת גלולות שמיועדות להנקה. אתמול ראיתי על תחתון לבן כתם חום (בהיר) לא בגודל גדול אבל לא הצלחתי לחשב אם זה יותר משני שקל. האם זה אוסר אותי?
הצג תשובה »

צבע לפני טבילה (טהרת המשפחה)

שלום וברכה. עלי לטבול מחר בערב סוכות, ומיום כיפור יש לי חולשה גדולה מאד. אם אצבע את שרשי השיער - הצביעה מתישה אותי, וכנראה לא ישאר לי כח להכנות לטבילה, בנוסף להכנת החג. האם עדיף לטבול בלי לצבוע, או לדחות הטבילה? תודה רבה, פתקא טבא, שרי
הצג תשובה »

דימום אחרי התקן (טהרת המשפחה)

לפני שבוע הייתי אצל רופא נשים ושמתי התקן . הוא אמר שיכול להיות ואני אדמם אבל זה דימום לא מהרחם שאינו מטמא. עכשיו נראה שאני עם דימום כמו של מחזור האם אני אסורה האם צריך לטבול אחריו ?
הצג תשובה »

חשש לביוץ לפני טבילה (טהרת המשפחה)

שלום אני סיוון אנחנו כבר כמעט שנה מנסים להביא ילד ולאחר התייעצות רופא הבנו שרב הסיכויים מפספסים את ימי הביוץ. מאחר והמחזור שלי בין 24-26 יום ומס ימי הדימום בערך 4 עד 5 כשביום החמישי כבר אין דימום אלא הפרשות עם צבע ישן אשאל האם אני יכולה לקצר את הימים הנקיים כך שלפחות ביום ה9 או 10 אוכל לטבול?
הצג תשובה »

ההיתר לא ללבוש לבן ב7 נקיים (טהרת המשפחה)

לפני חודש נולד לנו בן, ועכשיו פסקו לאישתי הדמים. היא רוצה עשות הפסק ולספור 7 נקיים. בעבר בגלל שאני בצבא בקבע, וחוזר לעיתים רחוקות. ובגלל שלאישתי היום כתמים במהלך ה7 הנקיים התירו לה ללבוש צבעוני ב7 נקיים. רצינו לדעת אם אפשר גם עכשיו להקל בזה?
הצג תשובה »

כיצד מתבצעת בדיקת 7 נקיים אם יום הטבילה חל בכיפור (טהרת המשפחה)

שלום האם עלי לבצע בדיקה נוספת (חוץ מה7 נקיים ) במוצאי כיפור על מנת לטבול ?? ( צריכה לטבול בערב כיפור)
הצג תשובה »

שערה בעין לאחר הטבילה (טהרת המשפחה)

לפני הטבילה היה נראה לי שמשהו מפריע לי בעין, ניסיתי להוציא ולא ראיתי כלום. אחרי הטבילה לא הייתי רגועה והסתכלתי בעין, לא ראיתי כלום, אך אחרי שניסיתי להוציא ראיתי שערה קטנה (לא ריס) שאינני יודעת אם הייתה בתוך העין או לא. מכיוון שזה היה אחרי שכבר השתמשתי במגבת, יתכן שהשערה הייתה על המגבת, אך אני לא יודעת בבירור. כבר עבר מאז הלילה ואני לא רגועה אם זה היה בסדר. מה עליי לעשות?
הצג תשובה »

טבילה בערב שבת בשפיים (טהרת המשפחה)

יש מקרה שצריכים לטבול בערב שבת, אבל מתארחים במלון בקיבוץ שפיים, ואין מקווה. יש פתרון מלבד דחיה למוצש?
הצג תשובה »

יחסי מין (טהרת המשפחה)

מצאת ראש השנה , עד כניסת כיפור האם יש ימים בהם אסור לקיים יחסי מין מלבד כיפור כמובן ?
הצג תשובה »

ספירת ימים נקיים (טהרת המשפחה)

שלום וברכה, ביום ג' הסתיים הוסת בבדיקת בד לפני השקיעה היה נקי. ביום ד' בבדיקה בבוקר היה כתם עכור זאת לא הפרשה צלולה אך גם לא חומה. ממתי אני צריכה לספור 7 ימים?
הצג תשובה »

טהרה וטומאה (הריון, לידה והנקה)

שלום כבוד הרב שתי שאלות : 1 . שבוע הבא אני 3 חודשים לאחר לידה לא טבלתי עד לפני כשבועיים שקיבלתי את הוסת הראשון 5 ימים עשיתי בדיקת טהרה 7 נקיים וטבלתי ביום ראשון (5.9) אתמול בערב והיום היו לי דימום כמעין וסת ..האח זה הגיוני ? והאם עליי לספור שוב הפסקת בטהרה ו7 נקיים ? 2.ההריון הזה הוא הריון ראשון שלי שלא היה לי פשוט בהתחלה ..אני מעוניינת לקחת גלולות למניעת הריון האם זה אפשרי ,?
הצג תשובה »

סריזט הפסקת דימום (הריון, לידה והנקה)

שלום רב ילדתי לפני 9 חודשים , התחלתי עם מניעות סריזט לפני חודש ולאחר כשבועיים וחצי קבלתי מחזור מאוד חזק יש לי חולשה בגוף , אני כבר 9 ימים עם דימומים חזקים שלא ניראים לקראת הפסקה מה אני יכולה לעשות כדי שיפסקו לי הדימומים ויהיו בצורה יותר תקינה ? האם עליי להפסיק את נטילת הכדור סריזט- אך חוששת ליכנס להריון , הבנתי כי הכדור מונע מחזור. אשמח מאוד לתשובתך בהקדם מאוד קשה לבעלי ולי להיות אסורים כ"כ הרבה זמן. תודה רבה !!
הצג תשובה »

האם דימום בשבוע 3 להריון נחשב פיקוח נפש (הריון, לידה והנקה)

היום בבוקר גיליתי שיש לי דימום (ממש כמו תחילה של וסת)וחשדתי שאני בהריון (בלי קשר לדימום )ועשיתי היום בדיקת דם לגילוי הורמון ההריון (hcg)והערך שיצא בבדיקת הדם היה 32IU שזה אומר שאני הכן בהריון אני אמורה להיות בסביבות השבוע השלישי או הרביעי להריון וקבעתי בדחיפות תור לרופא נשים למחר עקב הדימום. למחר יש תור רק לרופא ולא לרופאה אני מאוד מפחדת ללכת לרופא בגלל הענין ההלכתי ולא יודעת עם זה מותר מבחינת ההלכה ללכת לרופא שאינו שומר תורה ומצוות ובפרט שבעלי כנראה לא יגיע איתי לבדיקה האם זה בסדר שאבטל את התור ואמתין עד שתיהיה תור לרופאה, או שזה ענין של סכנה לעובר ופיקוח נפש וחייבים לראות רופא מיידית? אשמח לתשובה מהירה . והאם בכזה מקרה לא עוברים על "ייחוד" ושאר עבירות שנוגעות בענין הזה תודה על האפשרות לשאול מישהו מקצועי שהוא גם ירא שמיים
הצג תשובה »

פיריון (הריון, לידה והנקה)

נשואה 3 שנים ללא הריון , יש המלצה כלשהי , ללא טיפולים
הצג תשובה »

כחודש וחצי לאחר לידת בן (הריון, לידה והנקה)

שלום וברכה ,אני כחודש וחצי אחרי לידה דימום לאחר הלידה נמשך כ 3 שבועות ונפסק לגמרי לאחרי כמה ימים חזר דימום חזק שכנראה היה מחזור לאחר שבוע וחצי בערך נפסק הדם התחלתי לספור נקיים, היום ( ביום רביעי לספירה) ראיתי דימום וורוד חלש בזמן הניגוב וככה כמה פעמים שהלכתי לשירותים, מה הדין? כבר ממש קשה לי לחכות אני מחכה כל כך ליום הטבילה כל פעם שחושבת שאצטרך לחכות עוד שבוע אני נעשית עצובה מאוד ובוכה אשמח לתשובה בהקדם תודה
הצג תשובה »

התקן לא הורמונלי (טהרת המשפחה)

לפני חצי שנה עשיתי התקן בשבוע הראשון היו הכתמות ואז הסתדר קיבלתי פעמיים ווסת ..בחודש האחרון קיבלתי שוב ווסת ועכשיו אני עם דימום שהולך ובא כל יומיים כבר במשך חודש הייתי אצל הרופא ןהוא אןמר שזה לא קשור להתקן זה בעיה הורמונלית שתעבור האם זה נורמלי? והאם הדם מגיע מהרחם? אך אדע אם זה דם שפוסל אותי כל פעם ?? יש לציין שאני מניקה
הצג תשובה »

מקווה (טהרת המשפחה)

שלום, אנו נשואים 11 שנים. עשיתי הפסק ביום שלישי, משמע טבילה באמצע ראש השנה אנו נחגוג בעז"ה עם המשפחה המורחבת של בעלי, לא אלך לטבול באמצע החג מפאת אי הנעימות והצניעות שבדבר. רציתי לשאול האם אפשר להקדים את הטבילה לערב החג ו"לממש" ביום שלישי בערב? תודה מראש ושנה טובה.
הצג תשובה »

דחיית וסת לפני חתונה (מנהגי כלות)

שלום, אני אמורה להתחתן ב30/11 והווסת שלי קבועה בתאריכים 22/24 כל חודש למשך 4/5 ימים האם ניתן לדחות זמן ווסת כדי שלא אהיה בנידה בזמן חתונה ובכמה ימים ניתן לדחות? תודה רבה
הצג תשובה »

טבילה עם לק ג’ל (טהרת המשפחה)

שלום הרב. האם יש התיר לטבול עם לק ג'יל בציפורנים? ואם כן כמה זמן אני צריכה לעשות מילוי לציפורן לפני הטבילה?
הצג תשובה »

הפסק טהרה (טהרת המשפחה)

אני מנסה לעשות הפסק טהרה כבר יומיים. ולצערי לא מצליחה. אני חוששת שפצעתי את עצמי בנקודה כלשהיא בשמן הבדיקות היות ואני נקיה לגמרי כבר יומיים. וכבר יצא לי להיפצע קודם לכן בזמן הבדיקות. בבדי הבדיקה ניתן לראות דפוס נקודתי אדמומי בכל אחד מהניסיונות. מה עלי לעשות? היות ואם אכן זה פצע ולא דימום רחמי יש סיכוי שגם מחר יהיה שוב דימום נקודתי בזמן הבדיקות.
הצג תשובה »

טבילה בלילה השני של ראש השנה (טהרת המשפחה)

שלום, אני אצטרך לטבול בעזה בלילה השני של ראש השנה. אשמח לשמוע את כהלכה במקרה זה ואיך מתארגנים תודה
הצג תשובה »

טבילה בהריון (הריון, לידה והנקה)

האם מותר לטבול במקווה לקראת ראש השנה כאשר אני בתחילת הריון?(חודש שני)
הצג תשובה »

טבילהבמקווה (טהרת המשפחה)

שלום ביום הטבילה יש לנו אירוע שאינו במקום מגוריי ולא אוכל לטבול. האם אפשר לטבול יום קודם אבל להיות מותרת לבעלי ביום של סיום 7 נקיים?
הצג תשובה »

דימום לאחר לידה (הריון, לידה והנקה)

אני כחודשיים לאחר לידה ברוך ה. קיבלתי את המחזור החודשי בשבוע שעבר כשהוא נגמר התחלתי לספור נקיים. כעבור שלושה ימים חזר לי הדימום האם זה ייתכן? או שאני צריכה ללכת לבדיקה חוזרת? יש לציין שרופא שבדק אותי 6 שבועות לאחר הלידה אמר שהכל בסדר.
הצג תשובה »

ממתי לספור נקיים (טהרת המשפחה)

שלום! רציתי לשאול אם עשיתי בדיקת הפסק טהרה ביום חמישי והיא יצאה נהיה, אבל היו לי הכתמות בשישי (אף על פי שהבדיקה יצאה נקיה). ובשבת שוב נעשתה בדיקה והיתה נקיה. ממתי אני יכולה לספור את הנקיים? תודה רבה על עבודתך!
הצג תשובה »

הריון וטהרה (טהרת המשפחה)

החודש אני ובעלי התחלנו לשמור טהרה( בעבר שמרתי ועכשיו חזרנו אחרי תקופה ארוכה שלא) אני מנסה להיכנס להריון וצריכה לטבול מחר. הבעיה היא שאני מרגישה שאני הביוץ כבר מאתמול פוחדת שאפספס את הביוץ. אם אבצע בדיקת ביוץ ואכן יראה שאני הביוץ כבר היום האם מותר להקדים ביום את הטבילה?
הצג תשובה »

טהרה (טהרת המשפחה)

האם מותר לאישה במחזור להיות בבית כנסת?
הצג תשובה »

עד בדיקה (טהרת המשפחה)

עשיתי הפסק טהרה והיה לי שאלה עליה ומכוון שרק יצא לי כעבור יומיים להראות לרב את העד עשיתי ביום למחרת בדיקה והתכוונתי לבדיקה של אותו יום והתכוונתי גם להפסק על תנאי עד שאקבל תשובה מהרב. האם עשיתי נכון? כבר קבלתי תשובה שזה בסדר... רק רציתי לדעת אם נהגתי נכון שהתכוונתי באותו בדיקה גם לבדיקה של אותו יום וגם להפסק טהרה על תנאי. תודה
הצג תשובה »

כתם (טהרת המשפחה)

שלום וברכה אני בת 42 ויש לי התקן מירנה כבר 8 שנים . מזה כשנתיים אני לא מקבלת מחזור אלא כתמים בודדים ( לאחר בדיקה נענתי שאלו כתמים) . לפני יומיים ראיתי שני כתמים שנראו לי ממש כמו דם על פיז'מה בצבע ורוד בהיר . על התחתונים לא ראיתי כלום והם היום בצבע כתום . הכתם הראשון היה עגול ובגודל כחמש שקל ושני מאורך ובגודל של בערך שני סנטימטרים . כל זה היה ללא הרגשה . ומאז אין לי כלום . שאילה האם להתייחס לזה כווסת ולספור ואם כן אז כמה ימים לחכות עד שאני סופרת 7 נקיים . תודה רבה
הצג תשובה »

הכנות לטבילה (טהרת המשפחה)

האם מותר לעשות אמבטיה ביום שישי בצהרים שאני צריכה לטבול במוצאי שבת?
הצג תשובה »

בדיקה ביום הראשון של שבעת הנקיים (טהרת המשפחה)

היי, אתמול יום שלישי ביצעתי בדיקת הפסקת טהרה שיצאה תקינה. היום יום רביעי לא ביצעתי בדיקה של היום הראשון של שבעת הנקיים מה עליי לעשות??
הצג תשובה »

טבילה בבידוד (טהרת המשפחה)

שלום רב, אני אשתי ובתי נמצאים בבידוד עקב כך שבתי חלתה בקורונה אשתי אמורה לטבול מחר אבל אנו נדרשים להיות בבידוד עד יום שלישי הבא. האם ישנו פתרון אחר פרט לטבילה במקווה?
הצג תשובה »

מצב מקווה כלים (טבילת כלים)

אם אני באה ל'ישוב דתי' ומוצאת מקווה כלים שמפלס המים בו הוא כ-10 ס"מ ותולעים נראות שוחות בו. הוא כשר?????????? מי מפקח על מקוואות הכלים?
הצג תשובה »

כתום אדום חום (טהרת המשפחה)

אחר צהריים טובים נחמה, ביום ראשון אני אמורה לטבול במקווה והיום (חמישי) בצהריים הופיע לי בזמן הניגוב דם כשלקחתי את העד כדי לבדוק אם זה מבפנים ראיתי שכן וחשבתי שזה יעלם, עכשיו כשנכנסתי וניגבתי הכתם חום כמו בסוף המחזור, מה עליי לעשות להתחיל לספור שבעה נקיים מהתחלה או להמשיך כרגיל
הצג תשובה »

טבילה (טהרת המשפחה)

יש לי בשיער תוספת שיער קלועה עם צמה האם אני יכולה לטבול כך במקווה? יש לציין שבמקלחת המים נכנסים בפנים והשיער מתרטב.
הצג תשובה »

טבילה עם לק (טהרת המשפחה)

שלום, רציתי לדעת האם מותר לטבול עם לק ג'ל. אני רוצה לעשות ומתלבטת בגלל כשרות הטבילה. תודה
הצג תשובה »

הפרשה דמית בתחילת הריון. שבוע 6 או 7. (הריון, לידה והנקה)

רואה מעין הפרשה לחה ורוד בהיר. על הנייר בניגוב.. כבר כמה פעמים. האם זה מטמא? באולטרה סאונד לא ראו שק בהתאם לגיל ההריון ללא דימום
הצג תשובה »

כתמים ב7 נקיים (טהרת המשפחה)

שלום רב, כבר 8 חודשים שאני עם התקן מסוג נובה טי ובכל חודש באופן קבוע מופיעים כתמים לאחר סיום הוסת בדיוק יומיים לפני הטבילה ואני נאלצת להתחיל לספור מחדש. הכתמים גדולים מגריס ובצבע אדום (לא דימום של וסת אלא 1-2 כתמים ליום אחד) לאחרונה נחשפתי להיתר ללבוש תחתון צבעוני בזמן הנקיים והשאלה שלי אם זה מועיל באיזה שהוא אופן ובכלל אם אלו כתמים מטמאים יש לציין שהבדיקות בכל הימים לפני ההכתמות היו תקינות
הצג תשובה »

הקדמת יום הטבילה (טהרת המשפחה)

שלום! לקחתי גלולות כמה שנים והמחזור שלי היה סדיר בדיוק, לפני שלושה חודשים הפסקתי עם הגלולות כדי לנסות להכנס להריון- מאז כל חודש המחזור מקדים לי ביום אחד מהמועד שהוא אמור להיות בו (ועוד לא נקלטנו). כרגע אני סופרת 5 ימים מיום קבלת המחזור ורק לאחר 5 ימים עושה בדיקת הפסק טהרה ואז לאחר 7 ימים טובלת. רציתי לבקש היתר לנהוג כמנהג הספרדים למשל, ולעשות הפסק טהרה לאחר 4 ימים במקום 5, כדי להקדים את הטבילה ביום- ובע״ה להכנס להריון (חוששת שמועד הביוץ יוצא בזמן שבעת הנקיים כי המחזור מקדים). אשמח לדעת מה הדין ולמי אפשר לפנות, אם זו לא הכתובת הנכונה אז לאיזה רב אפשר לפנות? ואם אפשר להקדים ביום- האם בדיקת ההפסק צריכה להיות נקיה לחלוטין לאחר 4 ימים? תודה רבה
הצג תשובה »