לכל המאמרים

סיפור

יש לי חבר טוב ששנינו לימדנו באותה ישיבה. חברי כאמור רב, אחיו רב, ואחותם בחורת תורנית רצינית.
הוריהם אנשים טובים וישרים, אנשי משפחה לעילא, האבא חזן וגבאי – אבל משפחה שחיצונית אינה תורנית הלכתית מבחינה זו שהאמא לא הולכת עם כיסוי ראש ועוד כמה סממנים שכאלה.
מאידך, היא אשה עם מראה אצילי, עדינות, אוהבת ואהובה על כל המשפחה ועל כל מכיריה.
שאלתי פעם את חברי: תגיד לי. אמא שלך לא נראית הכי 'דוסית' אבל יש בה עדינותמיוחדת, והיא זכתה שכל ילדיה הולכים בדרך של שלמות בתורה ובמצוות – איך היא כזאת ובמה זכתה?אמר לי חברי – זה מתחיל מהסבתא!
בא תשמע את הסיפור שאמא סיפרה לנו.
באחת הפעמים כשהסבתא הלכה לטבול במקוה זה עוד היה בזמן הבריטים, כשהיא חזרה מהמקוה היא פגשה באוטובוס בחזרה מהמקוה חברה טובה שלה והתישבה לידה. החברה שואלת אותה 'מה את נראית כל כך זוהרת ומאושרת'? והיא עונה לה 'תשמעי. אני מרגישה ממש צעירה ויפה'
'מה קרה'?
'תשמעי. יצאתי מהמקוה וכשהלכתי לתחנת האוטובוס ראיתי חייל בריטי וכשהוא רק ראה אותי הוא שרק אחרי בהתפעלות כאילו הוא ראה איזו בחורונת צעירה – וזה מאד החמיא לי'.
'יצאת מהמקוה וראית גוי'?!
'כן. אז מה קרה'?
'עכשיו את חוזרת למקוה! ככה את לא הולכת לבעלך'!
'מה קרה לך? כבר סגרו שם. וחוץ מזה זה שני אוטובוסים לכל כיוון'!
'לא אכפת לי! עכשיו את חוזרת למקוה! אשה שטובלת ויוצאת ורואה גוי ביציאה לא הולכת ככה לבעלה. בואי איתי ונחזור חזרה'! ככה 'פסקה' לה החברה.
סבתא שלי לא הסכימה, כך מספר לי החבר שלי, אבל החברה שלה היתה תקיפה ועקשנית – ובסוף 'בכח' היא סחבה אותה לטבול מחדש. איכשהוא הם מצאו את הבלנית, פתחו את המקוה ובסוף היא חזרה לבעלה אחרי טבילה כפולה.
ומסיים חברי את הסיפור שסיפרה לו אמו:
'באותו לילה סבתא הרתה ואמא שלנו נולדה'
אז אם אתה שואל איך היא כזו אצילית ואיך ככה הצליחו לה כל הילדים 'זה ההסבר שלה'.