לכל המאמרים

דימום וקיצור ימי ההכתמה

נכתב על-ידי מיכל שונברון

דימום והכתמה ממושכים מהווים  מטרד רציני ומשמעותי לנשים בכלל ולנשים השומרות טהרת המשפחה בפרט. המאמר יתיחס לשלוש נקודות עקריות:
1. מה זה מחזור הווסת?
2. הגורמים לדימום לא מוסבר או לאי סדר במחזורים.
3. האם/כיצד ניתן לקצר את הימים של הדימום ו/או הכתמים?
1. מה זה מחזור הווסת?
מחזור הווסת או למעשה מחזור הפוריות הוא מחזור בן כחודש ימים . הגוף מתכונן לביוץ ולהריון כל חודש וחודש. המחזור (משך הזמן בין דימום לדימום) נמצא בשליטתה של מערכת הורמונאלית מורכבת . ההורמונים  מאותתים לגוף את השלבים השונים של הכנתו להריון אפשרי מדי חודש בחודש, אצל כל אישה – מקבלת הווסת הראשונה ועד הפסקת הווסת בגיל המעבר, במשך כשלושים וחמש שנה או יותר.
מחזור הפוריות מתחיל עם קבלת הווסת. בשחלות אלפי זקיקים שמתוכן כמה עשרות עוברות גירוי כשבכל זקיק ביצית (שבוע ראשון). בדרך כלל רק ביצית אחת מגיעה לבשלות. בזמן זה הגוף מתכונן להריון  ע"י עיבוי כלי הדם בדופן הרחם, הכנת הפרשה מיוחדת להזנת הזרע ועוד.
סמוך לביוץ , המוח מפריש הורמון נוסף שתפקידו הוא לגרום לשחרור הביצית  מהשחלה – זה למעשה מה שקוראים ביוץ. שם הביצית חיה בין 12- 24 שעות בלבד.  אף על פי שהביצית חיה זמן מוגבל כל כך- האישה בעצם פורייה במשך הרבה יותר ימים- כי הזרעים שורדים בגוף האישה עד חמישה יום. (שבוע שני).
אחרי הביוץ, השחלה מפרישה הורמון  בשם  פרוגסטרון שתפקידו הוא להמשיך לבנות את דופן הרחם לקראת הריון אפשרי.( שבוע שלישי)
אם לא הייתה הפריה של הביצית במועד הביוץ, הגוף קולט את העובדה רק כשבועיים מאוחר יותר המהווה איתות לשחלה  להפסיק להפריש פרוגסטרון  דבר שגורם לדופן הרחם להתרוקן = מחזור הווסת. (שבוע רביעי)
כאשר הווסת לא מגיעה… הריון.
.2 הגורמים לדימומים לא מוסברים או לאי סדירות במחזורים
אישה אינה יכולה להסיק בצורה אוטומטית שכל דימום שמופיע זה דימום של מחזור הווסת. ישנם גורמים רבים לדימומים ורק ע"י בדיקת בודקת טהרה או רופא/ה ניתן לאתר את סיבת הדימום. הסיבות לדימומים / כתמים שאינם מחזור הווסת:
– קיום אי איזון  או הפרעה הורמונאלית בגוף.  חלק מההפרעות קשורות לגידולים ברחם כגון מיומות (שרירנים), ציסטות בשחלות או פוליפים (לרוב ברחם). הפרעות נוספות נובעות מבעיות בתפקוד בלוטת התריס והפרעות אכילה כגון השמנת יתר, אנורקסיה או תת תזונה.
–    דימום ממושך או לא צפוי יכול להיגרם ע"י הפלה טבעית, הריון מחוץ לרחם ואף גידול לא ממהיר במערכת הרבייה של אישה. מתח מתמיד והפרעות רגשיות עשויות להאריך את הדימום. אפילו מתח ממושך ולחץ נפשי חזק יכולים לגרום לדימומים לא תקינים. וכמובן, יש אפשרות של פציעה או דלקת בתוך הנרתיק.
–  אנדומטריוזיס ושחלות פוליציסטיות.
– נטילת הורמונים למיניהם (פמולין וסרוזט בזמן הניקה, גלולות רגילות למניעת הריון, הורמונים בגיל המעבר, הורמונים של טיפולי פוריות)
–         תרופות שמשפיעות על מערכת קרישות הדם (כגון תרופות אנטי-דלקתיות,אספירין ועוד )
–  לקראת גיל המעבר- צפוי שינויים באורך המחזור וכמות הדימום בזמן הווסת.
3 . גישות /  מרשמים הוליסטיות לקיצור ימי הדימום / הכתמות
הדבר הראשון שצריך לעשות זה  להיבדק ע"י בודקת טהרה כדי לפסול גורמים פתולוגים של דימום. קיימים עשרות סוגי צמחים המתאימים לטיפול של הגורמים השונים המשפיעים על הדימומים או הכתמות. לכן יש חשיבות רבה לעבור אבחון ורק אז טיפול ע"י מטפל מנוסה ומיומן.כמו כן חשוב לערוך בדיקות דם לפני שמתחילים ליטול ויטמינים או תוספי מזון. חשוב לציין כי טיפול יכול לקחת עד כ-6 חודשים עד שרואים שינוי.
– צמח ילקוט הרועים לקיצור ימי המחזור ( לשתות בימי המחזור חליטה  במים חמים של הצמח ). מהווה פיתרון למחזור תקין
– שיח אברהם (VITEX) מאזן את ימי המחזור (לא הדימום של וסת) ומשפר את מצב של פרוגסטרון. צמחים אלה מאזנים את מע' ההורמונאלית. ע"י השפעה על פעילות יותר המוח (ההיפופיזה). עוזר לנשים עם דמום קטוע / טפטופי דם לפני קבלת הווסת
– ציפורני חתול– לסדירות מחזור הוסת
 דיאטה בריאה המספקת ויטמינים ומזינות חיוניים למע' ההורמונאלית ולמחזור תקין
– ויטמינים ותוספי מזון (כגון שמן פשתן- לאיזון המחזור ולירידה בכמות הדימום)
– חסרים בויטמינים A, ,B6 E ואבץ,  שיכולים להשפיע על דימום כבד וארוך או לחילופין למנוע הכתמות לפני המחזור.
– דיקור / צמחים סיניים / רפואה סינית
– עיסוי באזור האגן
– אורגזמה לקראת סוף הווסת (מזרים דם לאזור האגן)
– ריקון דם הווסת בדרך טבעית  מתוך עבודה נכונה עם רצפת האגן  (שיטת שרמן)
– הומאופתיה
– תנוחות יוגה
חשוב להדגיש כי אישה יכולה לאמת את הדימום הנוכחי שיש לה כדם ווסתי – רק במידה והיא יכלה לדעת שהיה לה ביוץ בערך שבועיים לפני כן. העובדה הזאת חשובה כי הדם הווסתי מופיע בערך אחרי 12-16 יום לאחר הביוץ. אישה הלומדת לעקוב אחר סימני הפוריות שלה ( חום השחר, צוואר הרחם והפרשות פוריות) תוכל לדעת מראש מתי היא אמורה לקבל את המחזור ובאם מופיע דימום חריג להבין כי יתכן שישנה בעיה.

עוד על שיטת הפוריות הטבעית באתר:
http://www.poriutivit.com/

נכתב על-ידי מיכל שונברון
מיכל שונברון - מומחית בפוריות האישה
פלאפון: 054-3103526.