content-box search-form mini
חזרה לכל השאלות

שאלה לגביי זיווג (גיור)

שאלה

האם יכול להיות שליהודי כלשהו יש זיווג משורש נשמתו שאותו זיווג הוא אדם לא יהודי?אשמח לתשובה לא מפחידה. אני לא אדם דתי אך מאוד אוחני ושומר מסורת.

תשובה מאת הרב ראובן זכאיים - פוסק הלכה, מדריך חתנים, יועץ

שלום וברכה

אשריך שאתה כהגדרתך רוחני ושומר מצוות ככל האפשר. עלה והוסף והצלח בשמירת התורה והמצוות באהבה.

במענה לשאלתך החשובה, עליה ביקשת תשובה 'לא מפחידה'… אשתדל ככל האפשר: יש סתירה מובנית בשאלה עצמה. ואסביר; בורא העולם קורא הדורות מראש הוא המזווג זיווגים ומחבר בין חלקי הנשמות, שכן כדברי הזוהר בבראשית וגם כפשוטם של פסוקים האיש והאשה הם שני חלקים של נשמה אחת. "זכר ונקבה בראם ויקרא את שמם אדם!" והבורא בהיותו חפץ בטובת בריותיו ושלמותם, מחד מטיל את המשימה כביכול על האדם למצוא עזר כנגדו. ומאידך, מכוון את האדם ומסייע לו בחיפושיו אחר חלקו השני. וכדי להקל עליו את מלאכת החיפוש והאיתור, מזהירו שלא לטעות ולשגות בחיבורים שאינם קשורים כלל ועיקר, ואין כל ברכה בהם. ואחריתם מי ישורנה. בדיוק בפרשת השבוע שעבר ואתחנן, קראנו את ציוויו של הבורא; "לא תתחתן בם", כלומר עם אומות העולם. במילים אחרות; שלא תעלה על דעתך לנסות לחפש את חצייה השני של נשמתך בקרב האומות. כי אין שום סיכוי שהחצי השני יימצא במקומות בהם הצטוינו והוזהרנו מפורש לא להתקרב ולא לנסות לחפש. משמע  טוב לא יצא מחיבור עקום מלכתחילה שכזה לשני הצדדים. כי אין שום בסיס ואחיזה לחיבור מעוות שכזה.
מלבד הפגם הגדול בכריתת הענף שעליו אנו יושבים, שכן בניה של אם גויה מתיחסים אליה- ונכרים גמורים המה. ובכך עובר על איסור נוסף בעצם העובדה שמוליד בנים לע"ז. וגם במקרה הפוך של יהודיה לגוי אין ספק שאין כאן שום בסיס ושום בית אחיזה אפילו להתחלה של חיבור שכל כולו התבוללות ואיבוד הזהות. וגם האשה מוזהרת שלא להינשא לגוי. ("את בתך לא תתן לבנו") משמע אין הלימה כלל ועיקר בחיבור כלאיים שכזה. וכאן המקום לכאוב את האסון הנורא שפוקד את עמנו ההתבוללות שפשתה בחלקים רחבים בעיקר בארצות הגולה
 ומקטינה וממזערת את עמנו הקדוש וגורמת לאיבוד איברים חיוניים מהקומה השלימה של נשמת האומה. וכמה יש להצטער לכאוב ולמחות על כך. ממילא ברור שאין להעלות על הדעת שחלקה השני של נשמתנו מצוייה חלילה במחוזות מסוכנים מסוג זה. אם בורא הנפשות הזהיר לא להתקרב בכלל.  וכל זה טרם דיברנו על חומרת הדבר ומה דינו/ה של העובר/ת ומנסה ליצור חיבור עם מי שנמנה על עם אחר. מבחינת התורה וההלכה הפשוטה, ובודאי מהבחינה הקבלית.
ב. ואם בשרשי נשמות עסקינן ידוע שבני ובנות ישראל חצובות מתחת כסא הכבוד. כך שמדובר במחצב יחודי מאוד. שאין בינו שום קשר למחצב ממנו נחצבות נשמות הגויים (בלי שנדון בכלל כמה מחלקי הנשמה מצויים אצל מי שאינו יהודי מבחינה קבלית). לא! זו אינה גזענות! א. לא מומלץ גם לגוי/ה להתקרב אלינו- כי חיבור אמיתי לא יצא מזה דוגמת השמן והמים שלעולם לא יתערבו זה
בזה.  ב. לא בקלות זכינו להיבחר להיות עם סגולתו של השם. הקזנו על כך הרבה דם יזע ודמעות. הבה נדבק ביהדותנו. והשם הטוב ימציא לכל בני ובנות ישראל את זיווגם האמיתי משורש נשמתם בקרוב.
ונשמח לבשורות טובות,
בברכת עלה והצלח!
הרב ראובן זכאים