מקוה.נט בפייסבוק

שאלות ותשובות

שאלה הלכתית

מעוניינת לשאול את היועצת או את הרב שאלה הלכתית?

שאלות ותשובות חדשות

הפסק טהרה (טהרת המשפחה)

זהו היום השביעי שלי במחזור, תכננתי לעשות הפסק לפני השקיעה אך שכחתי. ברצוני לשאול האם ניתן לעשות את ההפסק גם לאחר צאת הכוכבים לאחר ידיעה ברורה שנפסק הדם, או שיהיה אפשרי רק למחרת ביום השמיני?

שחלות פוליציסטיות (מנהגי כלות)

שלום רב, בעזרת השם אני אהיה כלה בי״ד סיוון אני סובלת כבר יותר מ6 שנים משחלות פוליציסטיות לקחתי גלולות במשך כמה שנים ולפני 3 שנים הפסקתי לחלוטין מטעמי בריאות. ואני לא אסכים לקחת שוב גלולות בשום מצב. אני נוטה לקבל מחזור פעם בחצי שנה מה אני אמורה לעשות לפני המקווה עם כל העניין של הטהרה והספירת ימים וכאלה? אשמח לתשובה. נ.ב אני חילונית.

לקיחת גלולות (מנהגי כלות)

שלום, אני מתחתנת ב19/6. קיבלתי מרשם מרופא נשים לגלולות יסמין, אבל הוא לא הסביר לי הרבה מעבר לזה. (הוא אמר לי לתכנן את הלקיחה עם מדריכת הכלות שלי אבל עוד לא מצאתי אחת...).
אני צריכה להתחיל לקחת את הגלולות אבל לא ברור לי בכלל איך לתכנן את העניין. חשוב לי לציין שהמחזור שלי סדיר מאוד, ולפי החישובים שלי גם ככה, כמו שהוא אני אוכל לטבול לפני החתונה (בערך יומיים שלושה לפני). אבל הרופא אמר שכדאי לי לתכנן את המחזור ככה שאני אהיה קרובה לקבלת הוסת הבאה, אבל לא ממש הבנתי איך לעשות את זה.
הוא גם לא הסביר מתי ואיך לקחת את הגלולות.

אשמח להתייעץ עם מישהו לעומק, אם זה אפשרי בפרטי. תודה רבה!

כתמים ווסת בין ווסתות (טהרת המשפחה)

שלום. בשבוע שעבר הפסקתי להניק סופית לאחר שנה וחצי של הנקה. בהמלך ההנקה קיבלתי ווסת. אך הספקתי לקבל פעמיים ווסת במהלך סוף ההנקה. לפני כשבועיים וחצי קיבלתי את הווסת השניה ולפני כיומיים התחלתי לראות כתמים במהלך יומיים וביום השלישי ראיתי כבר שטף רציני של דם, כמו ווסת רגילה (זה יוצא בהפרש של 21 יום מהווסת האחרונה).
ממה דבר כזה יכול לקרות? האם אני צריכה לבדוק משהו? האם לחכות?

דלקת צוואר הרחם (טהרת המשפחה)

שלום רב,
האם הפרשות שבחלקם דמיות שבאות כתוצאה מדלקת בצוואר הרחם אוסרות?

כתמים (טהרת המשפחה)

אחרי כל וסת אני רואה הפרשות בצבע חום בהיר במשך 3 ימים ומחשיבה זאת לטמא.....האם נוהגת נכון?

דימום אחרי לידה (הריון, לידה והנקה)

שלום, אני חודש לאחר לידת בן.
הדימום הפסיק לי לפני שבועיים בערך עשיתי הפסק טהרה + 7 נקיים ויצא תקין וטבלתי במקווה ביום רביעי לפני שבוע.
אתמול אני ובעלי קיימנו את המצווה והיום התחילו לי שוב דימומים. איך אדע האם זה דימום מחזור, האם אני אסורה על בעלי וצריכה שוב לטבול במקווה?
תודה ויום טוב!

דימום וטבילה בהריון (הריון, לידה והנקה)

הי נחמה
אני בשבוע 36 ואתמול יצא לי גוש דם בתחתון- הפקק הרירי. מאז ממשיכה לי הפרשה דמית בניגוב. יש לי פתיחה של 1.5 ס"מ. מיותר לציין שזה ממש מדכא אותי שלא אגיע ללידה כשאני יכולה לגעת בבעלי, מה גם שעוד לא הספקתי ללכת למקווה לטבילה של ברכה של חודש תשיעי.
אני רגילה ללדת בשבוע 39 +.
האם יש סיכוי שאם לא אלד בימים הקרובים עוד אזכה לטבול- גם לטהרה וגם לברכה? האם הפתיחה לא מהווה בעיה? האם גם בהריון צריך לספור 5+נקיים?
תודה מראש

כתמים/דימום מגלולות (טהרת המשפחה)

שלום רב,
אני חצי שנה לאחר לידה. שישה שבועות לאחר הלידה התחלתי לקחת גלולות הרמונט שגרמו לי לדימומים חזקים ולכן רופאת הנשים שלי החליפה לי את הגלולות לגלולות סיזונק אותן לוקחים במשך 90 יום ברצף ולאחר מכן עושים הפסקה בת שבוע בה מופיע המחזור. כמו כן הרופאה הסבירה כי בשלושה חודשים הראשונים עלולים להיות דימומים עד שהגוף מסתגל לגלולות. כעת אני בדיוק באמצע הגלולות של החודש השני של החפיסה ולפני כשבוע הופיעו לי כתמים קטנים והיום התחיל לי דימום קל מאוד (שעל התחתונית מופיעה בגוון חום כהה עם רמז קל לאדום), (אציין שהכתמים מופיעים על התחתונית ובניגוב בשירותים). משאלות ששאלתי אתכם בעבר (כאשר השתמשתי בגלולות הקודמות) לגבי כתמים/דימום מגלולות אמרתם כי כתם על תחתונית אינו מטמא וכי לגבי ספרדיות גם כתם בניגוב אינו מטמא (ואני ספרדייה). כמו כן מאז שהתחילו הכתמים אני מקיימת יחסים בחושך מוחלט ומצעים צבעוניים, ואני ובעלי לא מסתכלים על הנייר לאחר הניגוב (כך נאמר לי שעלי לנהוג בשיחה טלפונית עם יועצת הלכה כאשר היו לי דימומים בגלולות הקודמות).
שאלתי היא באילו מצבים כתמים אלו / דימום מהגלולות יכולים לאסור אותי לבעלי, ואם התרחש מצב כזה או חו"ח יתרחש מצב כזה איך עלי לנהוג (האם סופרים 5 ימים מסיום הכתמים/דימום ואז שבעה נקיים...?).
אודה לכם על תשובה מהירה על מנת שאוכל לדעת שאכן אני נוהגת נכון.

טהרה אחרי לידה (הריון, לידה והנקה)

שלום וברכה,
בשעה טובה ילדתי לפני כחודש. אומנם שמעתי הרבה "אזהרות" שדימום אחרי לידה בא והולך, אך מכיוון שמס' ימים לא ראיתי שום דימום - החלטתי להתחיל בתהליך הטהרה.
1. הייתי היום (2.4.13) לא כ"כ מרוכזת והלכתי לעשות בדיקת הפסק טהרה בשעה 19:01 בעוד ששקיעה הייתה ב19:03. אין לי מושג באיזו שקה בדיוק התבצע ההפסק, ויכול להיות שפספסתי את השקיעה בדקה או שתיים. העד בפועל יצא נקי - האם אפשר בכל זאת להתחיל ולספור?
2. האם יש "הקלות" מסויימות בתהליך הטהרה לנשים אחרי לידה (כמו שיש לכלות)?
תודה רבה!
לתרומות והקדשות לחץ כאן
לרפואת
מרת לבנה בת מרים שתח'
רפואת הנפש ורפואת הגוף
לעילוי נשמת
מרת ברכה לנדאו בת יעקב ז"ל
ר' יצחק שולמן בן איסר ז"ל
לעילוי נשמת
משה רובינשטיין בן אברהם ישראל, ואשתו רבקה בת הרב יחיא ז"ל
שמואל בן-הרוש בן חיים ז"ל
אתרים מומלצים: אורייתא • תהילים • שמירת הלשון • פרקי אבות