מקוה.נט בפייסבוק

שאלות ותשובות

שאלה הלכתית

מעוניינת לשאול את היועצת או את הרב שאלה הלכתית?

דימום מעל 7 ימים זבה?

שאלה

אני מניקה כשנה עם גלולות סירזט. 10 חודשים לא היה לי שום דימום. לאחרונה אני מניקה בקושי פעם ביום והחלו לי דימומים לא סדירים. וכל פעם נתתי בדיקות לרב שהיו תקינות. לפני 14 ימים החל דימום יותר משמעותי והרב אמר שיש לעשות הפסק. אבל הדימום לא הפסיק. לאחר 12 יום הלכתי לרופא שאמר לפי אולטרסאונד שמדובר בדימום מהרחם ללא ביוץ.
1. האם יש דרך להפסקת הדימום
2. מאחר וגם לפני ההריון סבלתי מווסת לא סדיר ומדימומים ארוכים (8-10 ימים למרות נטילת גלולות רגילות באופן סדיר) - מה אפשר לעשות?
3. קראתי באתר שיש משהו שמבדיל זבה מנידה ואז ממתינים רק יום אחד, אבל לא הבנתי כלום מההסבר- רלבנטי? בבקשה הסבירו

תשובה

דר' ישראל יולס- רופא נשים ירא שמים:

דימום מאד שכיח ב"גלולות הנקה" כמו סרזט,פמולן ומיקרולוט. במקרה הנוכחי, לאור הימשכות הדימום הייתי מציע להפסיק את גלולות הסרזט לתקופה של כ 5 ימים ע"מ לאפשר לרחם "להתנקות" ואז להתחיל גלולות מחדש. היות ומדובר בהנקה של פעם ביום בלבד ולאור העובדה ש"גלולות ההנקה"  נותנות פחות ביטחון מאשר גלולות רגילות, הייתי עובר לגלולת רגילות. בד"כ גלולות מפחיתת את כמות הדימום הוסתי ולכן הייתי מציע לגברת לפנות לייעוץ על סוג הגלולות שיתאימו לך.
לגבי שאלתך השלישית, בימינו, אין כל הבדל הלכתי בין בין נדה לזבה וגם אין כל אפשרות להבחין בינהם בברור. לפיכך כל הענין אינו רלוונטי כלל הלכה למעשה.

לתרומות והקדשות לחץ כאן
לרפואת
מרת לבנה בת מרים שתח'
רפואת הנפש ורפואת הגוף
לעילוי נשמת
מרת ברכה לנדאו בת יעקב ז"ל
ר' יצחק שולמן בן איסר ז"ל
לעילוי נשמת
משה רובינשטיין בן אברהם ישראל, ואשתו רבקה בת הרב יחיא ז"ל
שמואל בן-הרוש בן חיים ז"ל
אתרים מומלצים: אורייתא • תהילים • שמירת הלשון • פרקי אבות