מקוה.נט בפייסבוק

מאמרי מקוה.נט

שאלה הלכתית

מעוניינת לשאול את היועצת או את הרב שאלה הלכתית?

בלנית? לא תודה

"מידי חודש אני הולכת למקווה ומסבירה לבלנית שאני נוהגת לטבול לבד, ושזה מותר. היא מנסה להניא אותי מהחלטתי וכשאינה מצליחה, נאלצת "לבלוע" את החלטתי. אני נכנסת, טובלת, משלמת, ומתפללת שעוד נשים ינהגו כמוני" .
"את צריכה עזרה?" כך מקבל אותי המוכר בחנות למוצרי חשמל. לרוב אני עונה בנימוס "לא תודה, אני מסתדרת", והוא עובר ללקוחות הבאים, מציע את עזרתו, אם ירצו יקחו ואם לא – לא. 
כך אני רוצה שתקבל אותי הבלנית, אחת לחודש כאשר אני באה לטבול במקווה. "את צריכה עזרה?" ואני אענה "לא תודה, אני מסתדרת", והיא תעבור ללקוחה הבאה, תציעה את עזרתה, תרצה תיקח ואם לא – לא.
"הסירי את הבגדים, שבי על הכסא וקיראי לי כשאת מוכנה", כך מקבלת אותי רופאת הנשים כשאני באה לבדיקה, ואני עושה זאת, במבוכה קלה אך עם אמון שטובתי היא העומדת לנגד עיני שתינו. 
כך אני לא רוצה שתקבל אותי הבלנית אחת לחודש כאשר אני באה לטבול, אני לא רוצה לשמוע "הסירי את הבגדים, וקיראי לי כשאת מוכנה", אני לא רוצה שאלות חודרניות, אני בסך הכל רוצה לטבול. אני רוצה להסתדר לבד, בלי שאף אחת תבדוק אותי ואת ציפורניי, בלי אף אחת שתוודא את ספירת הימים ובלי שאף אחת תאשר את טבילתי וטהרתי על ידי מילה אחת - "כשר".
כמו בחנות למוצרי חשמל, אני רוצה שהשירות יוצע לי על ידי הבלנית, שזו תשמש בתפקידה המילולי – אשת בית המרחץ (מהמילה היוונית balaneus), וכמו בחנות למוצרי חשמל – גם במקווה אני רוצה לדאוג לעצמי, לוודא שגופי נקי ומוכן, שהסרתי את הלק והתכשיטים ואני מוכנה לטבילה. ואז אכנס להיטהר, אברך את ברכת הטבילה, ואדאג שכל כולי אהיה בתוך המים (כולל שערותיי הארוכות) ללא חציצה וללא הצצה. אטבול פעם אחת, שבע פעמים או יותר, אדע כי הטבילה כשרה, אצא מהמקווה, אתלבש, אשלם על השירות ואחזור לביתי בשמחה.
אך בניגוד לחנות למוצרי חשמל, שהתסריט הרצוי בעיניי מתרחש ברוב המקרים, במקווה הטהרה זה אחרת. במקרה הזה, אני מגיעה אל המקווה ופוגשת את הבלנית, וזו, כאילו היא רופאת הנשים המחזיקה איזו מומחיות וידע שאין לי, לוקחת אחריות על גופי. אך בניגוד לרופאת הנשים – אין לי צורך בזה, אני יודעת את ההלכות, אין לי אמון שזה לטובתי, והתחושה שנשארת עמי היא שזה מעשה פולשני, לא צנוע ומביך.
מי ידאג לשיער?
טבילת האישה מקורה בתורה, הבלנית הגיעה בתורה שבעל-פה. בשלב כלשהו בתורה שניתנה למשה מסיני והוא מסרה ליהושע והוא העביר הלאה, טהרת האישה הופקעה מידה (מהלך זה אינו מפתיע, הוא מצטרף להעברת הסמכות לבעלי מקצוע גם בתחומים נוספים, בטח בכל הקשור בנשים). 
סמכות חיצונית צריכה לאשר את הטבילה, ומאחר שאין אפשרות שגבר יהיה אחראי על הטבילה מטעמי צניעות, קיבלה הבלנית את התפקיד החשוב. ומאז, דורות על גבי דורות, נשים (יש שיאמרו צדקניות) יוצאות ערב-ערב מביתן בתודעת שליחות, כדי להכשיר את טבילתן של בנות ישראל - אם הן מרגישות עם זה בנוח, וגם אם לא.
הפקעת סמכות האישה על טהרתה אינה מפתיעה אצל ממשיכי וממשיכות ר' שמעון בר יוחאי, שטען כי נשים דעתן קלה, אך מה בדבר אותן נשים כמוני, שזכינו להיוולד בדור אחר, עם תודעה אחרת? איך קורה כי אלו הולכות מידי חודש אל המקווה, מרכינות את הראש בפני הבלנית, עונות על שאלות מביכות, נכנסות לטבול ומחכות שזו תאמר "כשר". ולפעמים ביציאה גם תוסיף "שנשמע בשורות טובות". 
בתפקיד המשגיחה
בחיפושיי אחר המקור ההלכתי לקיומה של הבלנית התברר כי הסיבה הרווחת היא תפקידה כאחראית על כך שבשעת הטבילה כל השיער יהיה בתוך המים. הרבנים העונים על השו"תים האינטרנטיים בעידן שלנו כותבים זאת שוב ושוב, ופוטרים את עצמם בתשובה פשטנית זו. 
כמובן שיש להם על מי לסמוך. ר' יוסף קארו כתב זאת בשולחן ערוך בהלכות נידה (יורה דעה סימן קצ"ח). אך מכיוון ששולחן ערוך פתוח לכל איש ואישה, עיינתי במקור ומצאתי כי יש המשך לקביעה המחייבת משגיחה על הטבילה, וכך כתוב: "ואם אין לה מי שתעמוד על גבה, או שהוא בלילה, תכרוך שערה על ראשה בחוטי צמר או ברצועה שבראשה...". 
אפשר לראות שגם ר' יוסף קארו, הבין כמו כל מי שתבונה בראשה כי יש דרכים אחרות ופשוטות יותר לדאוג לכך שכל השיער יהיה במים. נראה לי כי סיבה זו אינה מחמיאה לאינטליגנציה של הטוענים אותה.
מעניין לראות כי בסעיף האחרון ברשימת ההלכות על הטבילה מוסיף השולחן ערוך "נידה שטבלה בלא כוונה, כגון שנפלה לתוך המים או שירדה להקר, הרי זו מותרת לבעלה", אפשר להבין שאם אשה נפלה בטעות לתוך מים, הרי ברור שלא הייתה עימה אשה המאשרת את טבילתה, על טבילה כזו ר' יוסף קארו מכריז "כשר". 
צריכה עזרה
לא מעט נשים בוחרות מידי חודש לטבול במקווה. הן עושות זאת מסיבות שונות – דתיות, רוחניות, זוגיות ועוד. אך הן לא בוחרות במפגש עם הבלנית, את המפגש הזה הן נדרשות "לבלוע" על מנת לקיים את בחירתן לטבול.
"את צריכה עזרה?" כך אני רוצה שתקבל אותי הבלנית אחת לחודש, כאשר אני באה לטבול. 
"את צריכה עזרה?" ואני אענה – "לא תודה, אני מסתדרת".
ועד שזה יקרה, אני מצטיידת בפסקי הלכה שונים שניתנו במהלך הדורות, אותם אספתי בלחיצת כפתור "טבילה ללא בלנית", ומידי חודש אני הולכת אל המקווה, מדברת עם הבלנית בעדינות ומסבירה כי אני נוהגת לטבול לבד, ויש לי על מי לסמוך. וזו מופתעת ומנסה להניא אותי מהחלטתי בהסברים לא משכנעים, שהיא עושה את זה בשבילי, וזו המצווה, ואני ממשיכה בשלי ומסבירה שאיני צריכה את העזרה הזו. כשהיא לא מצליחה, היא נאלצת "לבלוע" את החלטתי, ואני נכנסת, טובלת, יוצאת, משלמת, ומתפללת שעוד נשים ינהגו כמוני.
וכדי שהמצב הזה ישתנה, אני צריכה את העזרה שלכן, בנות ישראל.


אודות כותב/ת המאמר:
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4048518,00.html
הוספת תגובה על מקוה זה

דעות הגולשים

הוספת תגובה
8/5/2018

e_aluf@walla.com  (א)

הלכתית, רק אישה שהיא לקוה בשכלה או עיוורת חיייבת בלנית!!! נשים אחרות ממש לא,ואם עשו הכל כמו שצריך טבילתן כשרה לחלוטין! אני שנים לא שמרתי רק כי אחרי החתונה ביקשתי מהבלנית שלא תהיה נוכחת והיא לא הסכימה , הסברתי שאם תהיה לא אטבול והיא אמרה שלא.... ורק עכשיו שיצא החוק המבורך ובגץ התערב חזרתי לשמור... הזוי בעיניי שההלכה היא לא באמת הקובעת, כל אישה וחייה וסיבותיה, והרי אם הייתי טובלת לבד רוב הסיכויים שהיתה לי טבילה כשרה אבל אם לא טבלתי כלל הסיכוי הוא אפס! בלנית מטומטמת. ומתי קרה שאישה טבלה שבע פעמים והבלנית אמרה ששום טבילה לא היתה כשרה? אז די לכפות על נשים חוויות משפילות ולא נעימות שלא משרתות אף אחד מלבד את תעשיית משרד הדתות, וטבלה לה כתוב, לה בלבד!! אם אישה תרצה בלנית היא תיעזר בה ואם לאו אז לא!!!
11/6/2017

זה נכון גם לפני ניתוח  (ש)

לאחרונה הייתי לפני ניתוח מורכב.
הרופא התחיל עם שאלות בטיחות פולשניות. האם אכלתי לאחרונה? האם היה לי חום? פעילות גופנית מאומצת?
זה הזכיר לי את השאלות לפני שתרמתי דם. האם הייתי בחו''ל? האם קיימתי יחסים עם מישהו שהיה בחו''ל?
סירבתי לענות. הרופא הסביר לי שזה מסוכן. שתקתי. הוא הביא רופאים מומחים שהסבירו לי את הסיכונים. התעלמתי. בסוף הוא נאלץ לנתח אותי בלי שעניתי.
מהיום אני אחראית על גופי. אפילו הרופא ניתח אותי בסוף בלי שעניתי. סימן שזה אפשרי ומיותר.
ממליצה לכולכן!
(רציתי גם פרטיות, שיהיה רק רופא אחד והאחרים ילכו אבל זה עוד לא הצלחתי. יש עוד לאן להתקדם)
11/6/2017

זה נכון גם לפני ניתוח  (ש)

לאחרונה הייתי לפני ניתוח מורכב.
הרופא התחיל עם שאלות בטיחות פולשניות. האם אכלתי לאחרונה, האם יש לי חום ועוד. הזכיר לי את השאלות לפני שתרמתי גם - האם טיילתי בחו'-ל, האם קיימתי יחסים עם מישהו שהיה בחו''ל.
החלטתי שאני לא עונה לו. אסתדר לבד. הוא ניסה לשכנע אותי שזה גורם לסיכון לניתוח והוא לא יוכל לקחת אחריות. לא התייחסתי. הוא הביא רופאים מומחים שהסבירו לי את הסיכונים אבל שוב התעלמתי. הרופא נאלץ לוותר וניתח אותי.
מהיום אני אחראית על גופי. תראו, גם הרופא הסכים לנתח בסוף בלי שעניתי, סימן שזה מיותר ולא צריך.
28/4/2016

בלניות נוראיות  (ר)

הייתי במקווה ושם היתה בלנית חדשה שאני לא מכירה..היא החליטה שאני צריכה לקיים את "התנ"ך שלה".. התעקשה לבדוק אותי, ואחרי שלא נתתי לה אז היא נעלבה, בעת הברכה במקווה בכוח רצתה לשים לי כיסוי ראש, והתחילה לרתון איך אני טובלת ככה? לאחר מכן הנחתי לה את הכסף לשולחן ואמרתי לה שלא צריך עודף, שתתרום את זה, פה היא כבר צרחה צרחות שלא שמעתי מיימי, זרקה את הכסף במדרגות והתחילה לדבר בצורה גועלית..לראות בלנית עם התנהגות כזאת זה פשוט עשה לי בחילה. בצאתי משם אמרתי לה: "דרך ארץ קדמה לתורה" הרגשתי שהיא מביישת את התפקיד שלה ואת הכיסוי ראש שהיה עדיף שתוריד. פשוט להתבייש. למקווה הזה לא אחזור בחיים
15/7/2015

תודה  (ד. ש)

תודה לך יעל.
טוב לדעת שיש שם עוד נשים כמוני שכמה ימים לפני המקווה חוששות ממה תשאל הבלנית, בעיקר אם זה מקום חדש ולא מוכר.
לגבי המגיבות נגד הרעיון, תנסו להבין את הנשים שפחות נוח להן להיות חשופות מול אישה שהיא לא מכירה, ותנסו להבין את 'חרדות' של נשים לפני שהן מגיעות למקווה- החרדות של מה יהיה. יעל לא אומרת שלא צריכה להיות בלנית במקווה, בהרבה מקרים היא באמת עוזרת לנשים שמרגישות שצריכות את זה, כמו כמה מהתגובות פה שאמרו שהיו שוכחות משהו.. אלא, יעל אומרת ש-לי, כטובלת, צריכה להיות האופציה אם להיעזר בבלנית או לא.

אז יעל,
תודה
17/6/2015

מסולף לחלוטין.  (ח.כ)

אני טבלתי פעם אחת לבינתיים בתור כלה. אני עומדת לפני הטבילה הבאה וממש מחכה לזה.
כשטבלתי לקח שלוש פעמים וזה עדיין לא היה כשר כי השיער שלי ארוך.
אם לא הבלנית (שבאמת הייתה כמו מלאך, עדינה ורגישה לא הסתכלה בכלל ורק הזכירה לי דברים ששכחתי) הייתי עוברת עברה חמורה מאד. לזה את רוצה לגרום? לטבילות לא כשרות?
אם אישה אחת ראתה מה שכתבת ובגלל זה טבלה בלי בלנית והטבילה הייתה לא כשרה. יש לך מושג מה זה אומר? קחי את האחריות לכך!

מי שרוצה להיות טהורה ולא ללכת סתם לא יכולה לוותר על בלנית.
אם המצווה הזו כל כך לא חשובה לך- את יכולה למצוא עוד הקלות.

וכמו שאמרו כאן- איך אפשר לוותר על המלאך שעונה כשר. אני לעולם לא אוותר על מלאך שמעיד שטבלתי כשר..
בזכות הבלנית אני יוצאת בהרגשה בטוחה וטהורה יותר.

כל הסיבות שנאמרו כאן זה לא הסיבה העיקרית הסיבה האמיתית היא שהתורה צוותה.וזהו.מישהו צריך יותר מזה?


10/5/2015

7 את שקרנית  (ד)

את מאמינה לשקרים שאת כותבת?
1/7/2014

יש נשים שהרעיון הזה יכול מאוד לעזור להם ולגרום להם להרגיש יותר טוב עם המצווה הזאת  (ר. כ)

יעל, תודה על הרעיון!!!!תמיד כמה ימים לפני שאני הולכת למקווה אני מתחילה לדאוג, לחשוש ממה יהיה.
ולכל מי שכתבה שזה לא כמו מוכר בחנות חשמל, ושהבלניות נעימות ומקסימות אז כנראה לא הבנתן עד הסוף את כוונתה של הכותבת. כי יש נשים שפשוט מרגישות שזה חדירה לפרטיות, לא משנה עד כמה הבלנית מקסימה, ויש נשים שזה גורם להן להרגיש לא בנח שהם בסיטואציה הזאת ויש שם עוד מישהי, זה לא מגיע ממקום ללכת נגד ההלכה או ללכת נגד הבלניות אלא יעל באה להגיד כאן שאם יש עוד נשים שמרגישות כמוה אז שילכו עם מה שטוב להן!!!!
13/5/2014

לא בכל דבר בחיים אפשר להסתדר לבד  (u)

זו לא בושה לקבל עזרה, וזה לא שם אותי בעמדה נחותה.
אני אוהבת את הבלניות המתוקות שאכן שואלות בצורה עדינה, לא מסתכלות עד שאני בתוך המים, ומאפשרות לי להיות בטוחה לגמרי שאכן לא פספסתי כלום. וכשאני יוצאת מעטירות על ראשי כ"כ הרבה ברכות ואני יוצאת עם חיוך גדול גדול.
תודה לכל הבלניות ואל תתנו לאף אחת לפגוע בכבודכן!
ואנא חשבו מה גורם לכן להרגיש כ"כ רע בלהזדקק לעזרה? אנחנו בני אדם, זה בסדר.
מי שחושבת שלהיעזר זה משפיל טועה. ה' ברא אותנו זקוקים זה לזה.
בעיני זה מעמד נשי מקסים.
ומי שלא נוח לה עם זה, זה גם בסדר, אבל למה היא צריכה לנסות לשכנע אותי לחשוב כמוה??
26/6/2013

את רוצה בלנית כמו מוכר בחנות מוצרי חשמל?  (ד)

אז זהו שמקווה זה לא חנות מוצרי חשמל. מקווה זה מקווה!
12/5/2013

הלוואי  (ש)

אני משתתפת בחזון (חלום) שלך. אם הבלניות לא היו חרדיות שמספרות לי על מלאכים משמיים ומפיצות פרופוגנדה שוביניסטית, אולי פחות היה אכפת לי. אבל העובדה היא שיש סוג בן אדם מאוד מסוים שרוצה את התפקיד הזה ואני לא רואה בהן צדקניות בכלל אלא נשים שצריכות להעיר לאחרות כדי שירגישו שהם יותר טובות. אני תמיד חושבת לא ללכת למקווה רק כדי לא לעבור את ה"חוויה" המשפילה הזאת. אם הייתי יכולה לעשות את זה בלי בלניות אני (והרבה מחברותיי) לא היינו חושבות על זה פעמיים.
24/1/2013

כל הכבוד על העלאת הנושא  (ל)

יישר כוח נושא חשוב מאוד, גם אני איני מוכנה לטבול בנוכחות בלנית מה שמוביל אותי לחיפוש פיתרון יצירתי מידי חודש ומעולם לפני שקראתי את הכתבה לא העליתי על דעתי להתנגד לשירות הבלנית
- לא בטוחה שאתחיל.... אבל בהחלט מעורר השראה ואגב תגובה מס 7 בעיני לא רלוונטית בעליל והכותבת בכלל לא מבינה את עצם הבעיה
5/12/2012

כתבה כ"כ מטעה  (ר)

אם את כ"כ צנועה וביישנית מה הבעיה להגיד לבלנית שלא תסתקל עד שאת בתוך המים? את יודעת כמה פעמים בלניות מקסימות הצילו אותי במקרים ששכחתי לעשות דברים ע"י הזכרתם מעולם לא קיבלתי הערה על גופי (לאלו שאמרו שכן תמיד יש את היוצא דופן והחריג) תתלוננה. לרוב בלניות מעצמן מסתובבות וד"א מה את עושה שאת יולדת?? גם אז את אומרת לצוות הרפואי לא תודה????
24/10/2012

נכון מאוד  (ג.ק.)

כשאני נכנסתי למקווה והתפשטתי היא העירה שיש לי גוף מלוכלך מכוער והציעה לי ללכת לטיפול חזה
9/10/2012

הלוואי והבלניות שאיתן אני נפגשת היו נענות  (איילת)

בחודשו אני מתמודדת מול הבלניות שרואות את עצמן כאפוטרופוסיות של הדת עבורי, מתוך הנחייה מלמעלה (תרתי משמע..) הן מסרבות בתוקף,
מה שהופך את החוויה לבלתי נסבלת עבורי,
אשמח לדעת באילו מקוואות לא מסרבים בתוקף,
אני איתך- כן יירבו כמותך:)
23/7/2012

כל הכבוד לך  (ב. ש)

אם אכן מקיימין דברי תורה, יש רק יום אחד נקי, ובנות ישראל החמירו. גם הבלנית-זו החמרה. גם נשים רווקות שלא טובלות-החמרת נשים. הגיע הזמן שכל אישה תחליט מה טוב לה, ודרך אגב, שושלת המסורה אינה מחמירה עד כדי כך. זה שנשות ישראל רצו להתרחק מבעליהן במשך יותר זמן אינו עושה כבוד לבעלים, ואין שום ראיה שזה חובה. שוב- כל הכבוד לך, והלוואי ויותר נשים יהיו כמוך. יותר נשים יטבלו.
24/5/2012

כשהבלנית אומרת כשר מלאך בה ועונה כשר לעומתה!...  (י. ב)

מי לא רוצה שיאמר מלאך משמים שטבילתה אכן כשרה, וכשאישה כשרה כמו הבלנית מעידה עלי שטבילתי כשרה יש לי ביטחון מלא שגם בשמים ראו שטבלתי כראוי ובעז"ה יישלח לי זרע קדוש.
ואני לא חוזרת בתשובה. אני פשוט מאמינה בתורה הקדושה. משה קיבל תורה מסיני ומסרה ליהושוע ויהושוע לזקנים וזקנים לנביאים ונביאים מסרוה לאנשי כנסת הגדולה, והם חוקקו כל כך הרבה חוקים לטובתה של האישה ולמען צניעותה, רק צריך ללמוד את המהלכים הקשורים בלמנוע ככל הניתן השארת אישה ללא הגנה ומשענת, במצוות ייבום, כדי שיה' לה ילד, ובעז"ה הוא יגדל וידאג לה.
וההלכות הקשורות בירושה שצריך קודם להשתמש בה כדי לחתן את הבנות. אין כמו התורה הקדושה. אצל הגויים זה הכל שוויון. ב"ה שאין זה כך אצלנו!
21/4/2012

צודקת, תודה  (א)

כל הכבוד
18/4/2012

סילוף כוונת השולחן ערוןךבכוונה  (א. ק)

למה כשאת מצטטת את השולחן ערוך שאומר שכשאין!!! מי שיעמוד על גביה תקשור שערה את טוענת שכוונתו גם כשיש מי שתעמוד על גביה והיא לא מעוניינת זה אותו הדין?
לתרומות והקדשות לחץ כאן
לרפואת
מרת לבנה בת מרים שתח'
רפואת הנפש ורפואת הגוף
לעילוי נשמת
מרת ברכה לנדאו בת יעקב ז"ל
ר' יצחק שולמן בן איסר ז"ל
לעילוי נשמת
משה רובינשטיין בן אברהם ישראל, ואשתו רבקה בת הרב יחיא ז"ל
שמואל בן-הרוש בן חיים ז"ל
אתרים מומלצים: אורייתא • תהילים • שמירת הלשון • פרקי אבות