מקוה.נט בפייסבוק

מאמרי מקוה.נט

שאלה הלכתית

מעוניינת לשאול את היועצת או את הרב שאלה הלכתית?
> > > טללים על הדרכת כלות וגם..חתנים

טללים על הדרכת כלות וגם..חתנים

נחמה שולמן - מדריכת כלות, בודקת טהרה

לאחרונה צצים כפטריות לאחר הגשם מדריכים ומטפלים זוגיים, סדנאות לקראת ולאחר החתונה, שבתות ארוח ועוד ועוד רעיונות מבורכים העוסקים בשיפור הזוגיות.
יחד עם זאת, פעמים אני תוהה האם טובת הזוגות עומדת אל מול פני המטפלים השונים או מציאת כר פרנסה חדש אשר נוטע שתילים חדשים על אדמה צחיחה..
תיפקודי תחת שני הכובעים של 'מדריכת כלות' ו'בודקת טהרה', מעלה בי מחשבות, אותן אני מוצאת לנכון לעלות במאמר הבא:
במסגרת תיפקודי כ'מדריכת כלות', אני רואה את הכלות לפני חתונתן.
במסגרת תיפקודי כ'בודקת טהרה', אני רואה את הכלות, לצערי, בד"כ רק לאחר חתונתן.
לא אחת חוות הכלות שלל חויות קשות וטראומתיות בליל כלולותיהן. החל מחוסר היכרות עם גופן, חוסר ודאות לגבי קיום היחסים ועד קרעים קשים באזור חיץ הנקבים.
לעיתים, אני חשה כי הדרכה נכונה של הכלה וחתנה טרם החתונה היו הופכים את חווית ליל הכלולות לחויה ראשונית נפלאה ושמחה, גם אם היא לא תמיד קלה. חתן שכל ידיעתו מסתכמת בכך שהוא צריך להראות התלהבות " כמי שכפאו שד", אל יתפלא כי כלתו תברח לבית הוריה עוד באותו הלילה. אך, גם צריכה לנדוד שנתה של כל אם המחתנת את בתה כל עוד לא דאגה ובררה מי מדריך את החתן. גם אם מקרים כאלו הם נדירים, הרי שהם נובעים מבורות קשה, ראשית של ההורים, אך גם של כל מעגל המקורבים לזוג, הרבנים, המדריכים והחברים. אל לנו להסתתר מאחורי אצטלת הצניעות והצדיקות, כדבר שאין השיחה יפה לו. עלינו להתאים את הדבר לזמן ולהקשר הנכון. הנה שמצינו את רב חסדא נותן הדרכה מפורטת לבנותיו לגבי ענייני אישות וזוגיות אינטימית (בבלי, שבת, ק"מ, עב): "אמר להו רב חסדא לבנתיה: תיהוי צניעתן באפי גברייכו, לא תיכלון נהמא באפי גברייכו, לא תיכלון ירקא בליליא, לא תיכלון תמרי בליליא, ולא תשתון שיכרא בליליא, ולא תיפנון היכא דמפני גברייכו. וכי קא קארי אבבא איניש לא תימרון "מנו?"  אלא "מני?"; נקיט מרגניתא בחדא ידיה, וכורא בחדא ידיה, מרגניתא - אחוי להו, וכורא* לא אחוי להו  עד דמיצטערן , והדר אחוי להו". ואת רב כהנא מסתתר מתחת למיטת רבו כדי ללמוד דרכי אישות ( בבלי, ברכות, סב', עא) .
בימנו זהו פשע לחתן זוג ללא הדרכה מתאימה. זוהי חובתם ואחריותם של הורי הכלה כלפיה לוודא שחתנה יקבל הדרכה, עוד לפני שסוגרים על הבורקס בחתונה. גם חלקם של הורי החתן לא יגרע, חלק מהותי במסגרת ה''וורט''- פגישתם החשובה של ההורים צריך להיות הדרישה כי שני בני הזוג יתודרכו כפי שצריך.
יחד עם זאת, גם אם השולחת את בתה/בנה להדרכה אל תפיל את כל כובד האחריות על המדריך/ה. פעמים רבות לוקחים על עצמם המדריכים/ות להביע את כישוריהם הדידקטיים והדרמטים במהלך עשרה מיפגשי תוכן על מהות "הזיווג הרוחני". נכון, דגש הולך ומתרחב מושם כיום על ההליכות שבין בני הזוג וגם זה חשוב כשלעצמו ( על כך פרטתי במאמר 'האהבה כתבלין' ). אבל, לצערי, חלק מהמדריכים/ות עוברים בקלילות על יחסי האישות, אם בכלל. שמעתי ממדריכות כי הן חשבו שזה תפקיד האמהות, מאידך האמהות שלחו את בנן/בתם למדריך/ה בעיקר בשביל החלק הזה.. והילדים – הם נופלים בין הכסאות..
נכון, לא כל המדריכים/ות עברו הכשרה מתאימה לכך. גם אני חשבתי שאני מדריכה נכון (משך למעלה מ-15 שנה), עד שעברתי את קורס 'בודקת הטהרה' ונדהמו עיני.
ראשית, זו אחריות המדריכים/ות והמדריכות לוודא שהם קיבלו הכשרה מוסמכת בנושא, אל נמעל בשליחותנו- זו אחריותנו וחובתנו כמדריכים/ות.
נושא נוסף עליו מוטל אופל על ידי המדריכות לכלות הנו ההמלצה לשימוש בטמפונים לפני החתונה או יותר נכון המלצתן שלא להשתמש. המלצה זו יש בה בעיני, מן השמרנות הנובעת ברובה מאמונות טפלות עתיקות יומין וממידת הסגירות וההפחדה שמקומה אינו באדם הנכון או בזמן הנכון. שימוש בטמפונים בסמוך לחתונה עושה לכלה רק טוב ביחסים שבינה לגופה. פעמים רבות, כלות שמשתמשות בטמפונים מודעות יותר לגופן ומוכנות יותר לקראת חתונתן. אל תמנעו זאת ממנה באמתלות שגויות ופרימיטיביות.
ולסיום, נושא נוסף שאני חושבת שיש לתת גם עליו את הדעת, גם אם הוא לא קשור ישירות לנושאים שהועלו, הוא נושא התשלום עבור ההדרכה. כמי שמקפידה שלא לקחת תשלום עבור ההדרכה, מצאתי את עצמי מספר פעמים ( לא רב יש לציין ) מצטערת על כך. לא בגלל הכסף הרב שיכולתי לחסוך במקום לתרום אותו עבור כלה שמוציאה אלפי שקלים עבור שמלה לערב אחד, אלא בגלל הזלזול שחשתי מצד הכלה. אי הופעה לפגישות אפילו מבלי להודיע ועוד כהנה וכהנה התנהגויות שבטאו חוסר התיחסות רצינית שאין מקומה מצד מי שעתידה בזמן הקרוב לבנות בית המושתת על אדני אמון, אחריות ובגרות. גם כאן אני מטילה אחריות מסוימת על ההורים, כמי שמתערב בכל דבר כמעט הקשור לחתונה- הדריכו את ילדיכם להתנהגות ראויה גם כאן..והמדריכים/ות, מי שעדין מדריך/ה לשם שמים – עשו חשיבה מחודשת..

הוספת תגובה על מקוה זה

דעות הגולשים

הוספת תגובה
8/10/2015

בקשר לטמפונים  (דוסית מאד)

מה שכתבת בקשר לטמפונים לא נכון. אני גדלתי מגיל אפס בבית חרדי למהדרין ולמדתי במוסדות יותר חרדיים מחרדיים ולא רק אלא שגם תמיד נחשבתי לבחורה/אישה צדיקה, שמרנית... (מה שאת רוצה...) ועם כל זאת, אמא שלי הקפידה בשלב מסויים להכיר לבנותיה (כל אחת בזמנה, בשלב מסויים...) את האפשרות להשתמש בטמפונים ואני חושבת שזה בהחלט עזר לי יותר מאוחר לקראת החתונה- זה היה לי פחות זר, אפשר לומר.
דבר נוסף, אני מכירה אישה שלא הכירה את מבנה גופה עד החתונה וזה גרם לה ולבן זוגה לאי נעימויות לא פשוטות. בקיצור, אמא שאכפת לה מהבת שלה, ודווקא אם הבית שלהם חרדי והכי "דוס" שיש, אני חושבת שעליה להכין את ביתה במה שהיא יכולה על מנת שההכנה לחתונה לא תעשה רק ממש ערב החתונה אצל מדריכת הכלות... (מה גם שלא תמיד ניתן לסמוך עליהם- כבר שמעתי על סיפורים מנשים שסיפרו לי אישית שמדריכת הכלות שלהם לא אמרה להם את הדברים העיקריים שעליהם מושתת בית בכלל ובית של תורה בפרט, ומצד שני גם התוודעתי לכלות שחזרו מהמדריכה בטראומה ושבוע לפני החתונה אמרו שהן לא רוצות להתחתן... קחו בחשבון...)
2/7/2013

אני חושבת  (ח)

שנכון שכלות שמשתמשות בטמפונים מודעות יותר לגופן,
אבל אולי זה בגלל שסוג הבנות שתשתמשו בטמפונים הוא כבר סוג יותר פתוח. ומאידך, כלה צנועה/דוסית יותר לא תשתמש בהם מלכתחילה. וכן היא גם תהיה יותר סגורה.
אבל הטמפון הוא הסימפטום, לא הגורם..
1/3/2012

יישר כח!  (א. ל)

כל מילה במקום,והנימה התקיפה-גם,והכרחי. במבט לאחור ברור לי -מתוך ההתפתחויות- שלולא ההדרכה הנאותה שקיבלתי, הייתי חווה סבל של ממש שבחסדי שמיים נמנע. אגב: שילמתי 700 ש"ח (אחרי הנחה) ואפילו שגם אז לא התקמצנתי, היום אני רואה שזההיה שווה כל שקל.
19/7/2011

דברים כדרבנות!! ירבו כמותך בישראל!  (הרב ראובן זכאים)

כמי שזיכני ה' בנוסף להיותי פוסק בענייני טהרה, ובעניינים שבינו לבינה, גם להדריך חתנים רבים, וכיועץ אישי וזוגי, שמלווה זוגות רבים מכל הגוונים והמגזרים. יודע אני בבירור גמור כמה נאמנו מאוד דברי רבותינו המכנים את האישות כ"משים שלום בבית". (שבת קנב ע"א). ויכוחים ומריבות בין בני זוג על דברים של לכאורה מה בכך, מסתירים ומחפים לרוב על בעיה קרדינלית אמיתית בתחום החשוב הלזה מבורות ואי ידיעה נכונה כיצד לגשת לענין כה רגיש ומורכב . אכן, מדובר בהחלט בעניינים שהצינעה יפה להן, אך יש מקומות שהצינעה ממש לא יפה, היא פשוט כעורה ואיומה. וכשעומדים מולך בני זוג הנצבים ממש לפני שוקת שבורה, ומבירור קצר מתברר שמבוכה של מדריך או מדריכה שניגשו מלמעלה לעניינים הללו, היוו את הסנונית הראשונה להידרדרות ביחסים. שאחריתה מי ישורנה. עולה מאליה האבחנה שאוי לה לאותה צינעה כשהיא פשוט לא במקומה הנכון. ומי שאינו/נה מוצא/ת עצמו/ה מסוגל/ת לדבר, כמובן בעדינות הראוייה, על הכל בבירור, דבר דבור על אופניו, אני קורא בקול גדול: נא ונא היכבדו ושבו בביתכם, כי נפשות אתם קובעים!! בדיני נפשות עסקינן. חד וחלק! לא די רק בהסברים אבסטרקטיים על רוממות הזיווג וכו'. ולא די אפילו בלימוד ההלכות גרידא. שהם חשובים וקריטיים, יש את הבסיס שממש אי אפשר לפסוח עליו. ושלא יחשוב מאן דהוא שהצעירים/הצעירות כבר יודעים הכל. הם לא! מנסיון. ושלא לדבר אם ח"ו ידיעתם נובעת ממעיינות רפש, ומבורות נשברים אשר לא יכילון המים, שעל אחת כמה וכמה חובה גמורה להאיר את עיניהם שלא מדובר כאן בסוג של פורקן ותו לא. או באיזו פינה חשוכה שטוב היתה אם לא היתה קיימת, אלא לראש פינה של אורה ושל קדושה, וכל זה מבלי לגרוע כי הוא זה מהחויה. בדיוק להיפך! הרבה דיו נשתייר בקולמוס. ואולי עוד חזון למועד. מוצא אני לנכון לשבח בפעם המי יודע כמה את עוז רוחה של הגב' שולמן הנכבדה בהעלותה את הנושא הכל כך כאוב ללא כחל ושרק. אני גם מאוד מסכים לדבריה האחרונים, בדבר הפעילות ההתנדבותית, גם לי, כמתנדב, הנושא הכאוב מוכר מקרוב, ואני מקווה מאוד שלא נצטרך להגיע למצב שחלילה נחדל מדרך יפה זו, וקצת נדרוש, אולי סוף סוף יתנו משקל ויחס לדברינו, לפחות כמו לדבריו החשובים של מעצב האירוע, שבין לילה היה וגו'
20/5/2011

את מדהימה  (ש)

את מדהימה
26/4/2011

או סוף סוף!! תודה, תבורכי!  (א)

אשמח אם תמליצי לי היכן ללמוד הדרכת כלות אני רוצה להתחיל בתהליך וחשוב לי ללמוד באופן הכי מקיף ועמוק שיש, גם מבחינה פיזיולוגית וגם הלכתית, רוחנית, רגשית, נפשית מנטלית וכו'..
תודה רבה על המאמר שהגיע בדיוק בזמן!
תבורכי את ושכמותך!
23/8/2009

תשלום עבור ההדרכה  (שלמה)

שמעתי שהרב אבינר אומר לקחת תשלום.
שמעתי פעמים רבות את הרב זייני מחיפה מחייב לקחת תשלום עבור מצוות מסוג זה - עם הכסף תעשי מה שתרצי אולם מחובתך לקחת בדיוק מהסיבה שציינת.
לתרומות והקדשות לחץ כאן
לרפואת
מרת לבנה בת מרים שתח'
רפואת הנפש ורפואת הגוף
לעילוי נשמת
מרת ברכה לנדאו בת יעקב ז"ל
ר' יצחק שולמן בן איסר ז"ל
לעילוי נשמת
משה רובינשטיין בן אברהם ישראל, ואשתו רבקה בת הרב יחיא ז"ל
שמואל בן-הרוש בן חיים ז"ל
אתרים מומלצים: אורייתא • תהילים • שמירת הלשון • פרקי אבות