מקוה.נט בפייסבוק

מאמרי מקוה.נט

שאלה הלכתית

מעוניינת לשאול את היועצת או את הרב שאלה הלכתית?
> > > טראומת מקווה: כך טבלתי וכמעט טבעתי

טראומת מקווה: כך טבלתי וכמעט טבעתי

לפני החתונה צריך ללכת למקווה. אני לא רציתי, ממש לא רציתי, אבל כשאין ברירה אז אין. יש אנשים שבשבילם ללכת למקווה עם כלה זו חגיגה לא נורמלית, ממש סיבה למסיבה. הם מכינים עוגות, עוגיות וסוכריות ועושים ממש יום חג מהיום הזה של הטקס המטופש. ויש אפילו כאלה, רחמנא ליצלן, שרוצות להיכנס עם הכלה לחדר הטבילה ממש, לצפות במעשה. אני איכשהו נפלתי על משפחה שכזו.
 בנות המשפחה שלו הכינו מטעמים, וכולן צעדו איתי בשיירה אל המקווה בשמחה ובששון ובקולות קולולו. השבעתי את בעלי-לעתיד-לשעבר שלי באם-אמא שלו שהן לא יעזו להתקרב לי לחדר הטבילה עצמו, שיחכו בחוץ ואני אעשה את זה לבד. אפילו לאמא שלי לא רציתי לתת להיכנס והוצאתי גם ממנה שבועה שהן לא ייכנסו פנימה. ככה זה. ביישנית. 
 כלות בדרך כלל טובלות ראשונות, כשהמקווה רק נפתח, לפני כל הג'יפה האמיתית, כך נהוג. אבל בגלל כל ההכנות והעוגות והעוגיות הגענו קצת מאוחר למקווה, ולכן חיכיתי וחיכיתי וחיכיתי. בעצם כבר התחיל ברגל שמאל כל העניין הזה, והרי מראש זה לא מצא חן בעיניי בכלל. אחרי ציפיה של יותר משעתיים הגיע סוף כל סוף תורי. אחרונה. מיותר לציין שכבר הייתי במצב רוח קרבי. 
 שלחו אותי למין חדר אמבטיה להתכונן לקראת המקווה. נכנסתי לי לתוך חדר האמבטיה ההוא, שהיה מאוד ארוך וצר, ומיד נעלתי את הדלת. מישהי קנתה לי חלוק אמבטיה לבן לכבוד החתונה, ובמיוחד לכבוד אירוע המקווה הגדול. אז אחרי שהסרתי מעליי את הבגדים לבשתי את חלוק האמבטיה החדש והבוהק מלובן והתחלתי לצחצח שיניים במרץ. הרי אומרים שאסור לטבול עם שום דבר - לא טבעות, לא שרשראות, ואפילו לא לק על הציפורניים, שלא יהיה חוצץ בינך לבין מי הג'יפה שנמצאים שם בבור. אז צחצחתי שיניים, שלא יהיה איזה חוצץ שלא שמתי לב אליו. שאני בטוח אהיה נקייה. 
 כמעט חטפתי התקף לב נעמדתי ליד הכיור שבקצהו הימני של החדר הארוך והצר, הדלת היתה בקצה השני - בקצה השמאלי של החדר. ובעודי מצחצחת לי שיניים בשלווה מול המראה, פ-ת-א-ו-ם מתפרצת מימיני מישהי לתוך החדר. כמעט חטפתי התקף לב. היא צעקה וצרחה בטירוף ורצה לאורך חדר האמבטיה במהירות שיא לכיוון הדלת שאני כבר נעלתי. א-ל-ו-ה-י-ם, אני חטפתי את שוק חיי, הרי אני נעלתי את הדלת, מאיפה זאתי הגיעה בכלל? והיא מנסה לפתוח בכוח את הדלת שנעלתי, מנערת אותה בכל הכוח כאילו על מנת שתישבר. נראה שהיא עסוקה במרדף כלשהו, צורחת ומנסה לפתוח את הדלת, ואני בטראומה של החיים. בסוף היא קלטה שזה נעול, הצליחה לפתוח והמשיכה לרוץ. בינתיים הגיעה אחריה בריצה עוד מישהי, זאת שרודפת אחריה. 
 הייתי בהלם, בכלל לא הבנתי מה קורה שם. אני מצחצחת שיניים וכל מדינת ישראל רצה ככה לתוך חדר האמבטיה שאני נמצאת בו. מה קורה פה? 
 מי בכלל צריך שתי דלתות לחדר אמבטיה?
התנשפתי בלחץ, החזה שלי כאילו עמד להתפקע מהחוויה הטראומטית. ניסיתי לנשום לאט, להחזיר את האוויר לריאות בקצב נוטה לסביר, נעלתי את שתי הדלתות. מי בכלל צריך שתי דלתות לחדר אמבטיה? ואיך לא ראיתי את הדלת שמימין קודם לכן? 
 יצאתי משם ושאלתי מה לעזאזל זה היה צריך להיות. התברר שהראשונה שרצה זו הבת של הבלנית, שהיא לא הכי בסדר, קצת קוקו אפילו, אולי קצת הרבה, והשנייה שרדפה אחריה זו העוזרת של הבלנית, שניסתה לתפוס אותה. לא ברור מה בדיוק עבר עליהן, ולמה הן החליטו לפצוח בריצה דווקא כשאני שם, ומה פשר המרדף המשונה. רק בואו נגיד שזה לא ממש שיפר לי את מצב הרוח.
 הגיע הזמן לטבילה עצמה. נכנסתי לבדי, כפי שרציתי. הסרתי את חלוק האמבטיה ונכנסתי למין-בריכה ההיא. הבלנית הסבירה לי שאני צריכה לטבול כולי, שאף חלק ממני לא יישאר בחוץ, אחרת כנראה זה לא עובד, ומה שבטוח שעד שהיא לא תתן לי ללכת עד שהיא תהיה מרוצה, כלומר אולי היא תתן לי ללכת, אבל בלי האישור הנכסף שבגללו הגעתי.
"לא טוב, המרפק שלך נשאר בחוץ", לקחתי נשימה עמוקה, ואחת-שתיים-שלוש הכנסתי את הראש, הידיים, הכל. הרמתי את הראש - ההיא מסתכלת עליי ואומרת: "לא טוב, חלק מהשיער שלך נשאר בחוץ". אוקיי, אין ברירה ננסה שוב. שוב לקחתי נשימה, שוב צללתי לי פנימה. הרמתי את הראש, וההיא: "לא טוב, המרפק שלך נשאר בחוץ". אחרי הפעם השלישית כבר הוצאתי את הראש מהמים מחוסרת אוויר לגמרי, וההיא בשלה: "לא טוב, משהו נשאר בחוץ". 
 אחרי הפעם השביעית היא היתה כבר מרוצה, ואז אמרה: "עכשיו רק עוד שש פעמים". באמת הרגשתי שאני עוד שנייה טובעת, ואין ספק שהממסד הדתי הרוויח את השנאה שלי אליו בכבוד. 
 אבל הכי גרוע קרה רק אחר כך. כשבאתי לצאת מהמים וכל המשפחה שלו החליטה להתפרץ פנימה בצעקות שמחה, למרות ההבטחות. לכבד את הפרטיות זה לא ממש הקטע שלהם. יותר מגניב להתפרץ. 
 והכי באסה? בסוף הרב שחיתן אותנו אפילו לא ביקש את האישור שהבאתי מהמקווה.

הוספת תגובה על מקוה זה

דעות הגולשים

הוספת תגובה
1/5/2018

אוי ואבוי!  (ש)

ממש לא יפה מצד המשפחה שלךלהפר את הפרטיות שלך, מה גם שאין בזה שום צורך! מקווה שהיום לא עושים לך דברים נגד רצונך.
20/1/2016

אין סיכוי לשימור זוגיות ללא שמירת הלכות טהרה  (ש. י)

התורה תורת חיים כפשוטו! אין אושר גדול מחיים כאלה
אני לא מאמינה שיש זוג חילוני אחד שלא שומר טהרה שמאושר, מרוגש, מסופק ושמח מחיי הזוגיות שלו כמו זוג השומר טהרה. (שלא נדבר על הנאמנות הזוגית של שומרי תורה, אשה חילונית מפחדת כל חיה שבעלה לא שלה בלבד, אצל אשה חרדית יש רוגע נפשי עצום שבעלה הוא בעלה שלה ורק שלה ואפילו לא מסתכל על אשה נוספת מלבדה והיא הכי הכי בשבילו!!)
החסר מפתח ציפיה, געגוע וההתרגשות...
אם ח" ו היתה לך חוויה לא נעימה הייתי ממליצה לך לנסות שוב מתוך רצון והבנת המצווה, ואז ודאי שה חוויה תהיה אחרת.
חיים של תורה זה סוד האושר לא רק בעולם הבא, אלא גם פה, בעולם הזה!!!
23/8/2015

כי הגיפה בבריכה או בים יותר נעימה....  (אא)

///
10/5/2015

זה ממש לא נכון  (ד)

הבלניות לא רצות ולא צועקות במקווה. הן תמיד נשים נעימות ונעימות הליכות. והמים שם סופר נקיים,יותר ממי שתיה.
ואיך נשאר לך המרפק בחוץ?? אם הראש היה בפנים?
זה החוויה הכי כיפית שיש... זה לא בעיה להכניס את כל הגוף למים ולצאת .
23/10/2014

אין על היום של המקווה.  (הנסיכה)

איך הבעל והאישה מחכים למקווה.
זה יום מדהים, חבל שהנצרות, למשל, לא מאמצת את זה.
זה עושה אהבה ענקית בין הבעל לאישה.
מומלץ בחום.
6/8/2012

לא נורא...  (x)

העיקר שעברת את זה...
15/6/2011

חבל שכך היתה החוויה שלך.  (י. ט)

אם היתה לך מדריכת כלות טובה היא היתה נותנת לך כמה עצות טובות כדי למנוע מצב כזה כמו למשל: דבר ראשון לנעול את ש ת י הדלתות...
וכן הדרכה בסיסית איך להכנס כולך. זה ממש לא מסובך!
המקוה היא חוויה נשית מקסימה ובמשך כל שנות נישואי לא שמעתי כאלה סיפורים מחרידים!
19/3/2011

אכן זה טראומה המקווה...  (אני)

אני ממש מבינה אותך היתה לי טראומה גם בדומה לשלך.
שאני בן אדם צנוע וליד אמא שלי בחיים לא התלבשתי היא לא ראתה אותי בעירום ואני לא אותה.
וגם אני רציתי ללכת בשקט למקווה ולא בתהלוכה ועם רעש וצלצולים.
בסופו של דבר היה בסדר רק שעכשיו שאני נשואה שנה המקווה שהלכתי אליו ערב לפני החתונה חוקר אותי ואני לא אוהבת את זה אז מצאתי מקווה אחר שלא שואל יותר מדי שאלות. שיהיה לך בהצלחה
19/1/2011

לא הבנתי בכלל מה הקטע שאמרה לך "עכשיו עד 6 פעמים"  (נ)

להלכה מספיק פעם אחת או שתיים {כמובן כאלו שהצלחת לטבול בהן בלי ששום דבר נכנס מחוץ למים}
זה פשוט מנהג מה אם לא תצילחי 6 פעמים רצוף להיות במים תתטבלי 100 פעם עד שתצליחי
27/12/2010

בא לי לבכות- זה כ"כ לא נכון ואמיתי, וזה לא צריך להיות ככה בכלל!!!  (א)

אני לא יודעת למה יש כאלו מקוואות או בלניות או כלות שזה מה שקורה וזה מה שהן עוברות, וחבל מאד שזה הטעם שנשאר להן.
מי המקווה אלו המים הכי טהורים זכים ונקיים שיש (פי כמה מבריכת שחייה) והם ממש לא ג'יפה.
ולרוב הבלניות עדינות, מקסימות, חייכניות וכו'...
אני מקווה שכל בנות ישראל יעברו חווייה מרוממת מהטבילה ולא טראומה חלילה.
12/9/2010

מזעזע  (ק. י. ש)

מקווה שחוויית המקווה אצלי לא תהיה כזאת טראומטית,משפילה ומעוררת פוביה.
לתרומות והקדשות לחץ כאן
לרפואת
מרת לבנה בת מרים שתח'
רפואת הנפש ורפואת הגוף
לעילוי נשמת
מרת ברכה לנדאו בת יעקב ז"ל
ר' יצחק שולמן בן איסר ז"ל
לעילוי נשמת
משה רובינשטיין בן אברהם ישראל, ואשתו רבקה בת הרב יחיא ז"ל
שמואל בן-הרוש בן חיים ז"ל
אתרים מומלצים: אורייתא • תהילים • שמירת הלשון • פרקי אבות